A borkóstolás menetrendje

1. Kérjük, hogy olvassa el a lenti szöveget figyelmesen!
 
A borkóstolás menetrendje

Első kapcsolatunk a borral lehetne a látvány. Már kitöltéskor megfigyelhetjük a bor színét, habzását, mozgékonyságát. A színt igazán fehér háttér elé tartott pohárban vagy vörösbor kóstoló csészében határozhatjuk meg. A pohárban az előbbieken túl a tisztaságot is meg tudjuk ítélni, ha a poharat a fényforrás felé tartva átnézünk az italon. Ha a pohár falán a „megpörgetett" bor után átlátszó csíkok (glicerin) látszanának, akkor azt mondjuk, hogy „koronája van a bornak". Ez testességre utal.

A bort apró gyors levegővételekkel „szimatolással" szagoljuk meg. Az illatok nagy részét az orr nyálkahártyáján fogjuk érezni, így elég az apró szippantás, hogy odáig eljussanak az illatanyagok. Ráadásul a nagy levegővétel kiszárítaná a nyálkahártyát, így annak érzékenysége csökkenne. 10-20 másodpercnél tovább egyszerre ne szagolgassuk a bort, mert orrunk „elfárad", érzékenysége csökken. Az első benyomás a legerősebb. Ha mégis hosszabb ideig kell szagolgatnunk, akkor tartsunk rövid (legalább 30 másodperces) szünetet.

A kóstolások során lehetőleg mindig azonos mennyiségű bort vegyünk a szánkba. A kisebb kortyot a nyál jobban felhígítja, így a bor ízét torzítva érzékeljük. A szánk, garatunk különböző helyei más-más ízekre érzékenyek. A nyelv hegye az édesre és a sósra, oldalai a savanyúra és a sósra, töve pedig a keserűre érzékeny. A leggyorsabban a nyelv hegye ízlel, de ez az érzet nem tartós. A nyelv tövén lassabban, de tartósabban jelentkeznek az ízérzetek. Ezzel függ össze az utóíz jelentkezése is. Egyes ízek tompítják egymást. Édes borban a magasabb savtartalom kevésbé érzékelhető. Az édes íz a legagresszívebb, más ízeket „elnyom", a sós íz pedig egyes ízeket kiemel, erősít, pl. a savanyút.

A bort kb. 15-30 másodpercig tartsuk a szánkban. Ennyi idő szükséges az ízek érzékeléséhez, de utána ízérzékelésünk csökken, „kifárad". Legelsőnek a bor egészséges vagy rendellenes voltát vizsgáljuk. Hibás, beteg bort nem ízlelünk tovább, kiköpjük. Egészséges bornál először az összetételét figyeljük meg, az alkatrészeket külön-külön elbírálva megállapíthatjuk azok hatásának fokát, majd a köztük levő összhangot, ezután következtethetünk mindarra, amire jelentkezésük formája utal: a bor fejlődési fokára, jellegére, típusára és végül az általános benyomás alapján érzékeljük a bort. Előbb tehát analitikus, majd szintetikus módszert alkalmazunk. Ezt a sorrendet minden érzékszervünk használata során betartjuk, és végül az összes észlelet összegezzük.

 

2. A fenti szöveg elolvasása után oldja meg a feladatokat!

Kattintson ide az 1. feladat megoldásához!

Kattintson ide a 2. feladat megoldásához!