Felfutóban a boralapok
Ha az ember nem akarja bankban tartani a pénzét, és nem bízik a kötvényekben, részvényekben vagy az ingatlanpiacban, akkor alternatívaként menekülhet akár minőségi borokba is. Vannak kifejezetten borokba fektető alapok, amelyek a kiemelkedő minőségű nedűket gyűjtik össze, és befektetési filozófiájuk azon alapul, hogy miközben a kereslet a jó borok iránt magas, és folyamatosan növekszik, addig a kínálat nagyon korlátozott. Az ilyen ügyletekre felhasználható borok a teljes piacnak csupán az 1 százalékát teszik ki, és általában Franciaországból származnak.
Egy jól kezelt boralap nagyon sikeres lehet, középtávon - 5 év alatt - szinte biztosan szépen hoz majd a konyhára egy ilyen befektetés. A 2007-ben útjára indított Noble Crus alap mára például 11 millió eurós forrást kezel, és előző évben 20 százalékos hozamot ért el - derül ki a CNBC összefoglalójából. Ugyanakkor bukni is jókorát lehet, amit jól mutat, hogy a 100 millió eurós vagyont kezelő Vintage Wine Fund a múlt esztendőben 33,4 százalékos veszteséget produkált.
A két szóban forgó alap között a legfontosabb különbség, hogy a Noble leginkább régebbi és ezért értékállóbb bordeaux-i borokba fektetett be, míg a másik esetében nem volt ilyen specializáció. A boralapok sajátossága, hogy baj esetén nem biztos, hogy az ember azonnal hozzá tud jutni a befektetett pénzéhez, mivel azok gyakran egy pincében, egy palack belsejében találhatók meg, ezért nem számítanak a leglikvidebb (legkönnyebben pénzzé tehető) befektetésnek.
A bor mellett szólhat az is, hogy az 1999-ben alapított londoni bortőzsde (Liv-Ex) 100 bort tartalmazó indexe szép teljesítményt nyújtott az utóbbi években. A 2004 elejétől számolt mutató, amit számos nemzetközi borkereskedő iparági etalonnak tekint, 100 pontról indult, és bár egy évvel később ugyan 97,5 pontra csökkent, de 2006 elején már 117, egy évvel később pedig már 178 pontnál járt.
Tavaly nyáron 250-260 pontos szinteken mozgott a bormutató, majd ősztől, a válság elmélyülésével is viszonylag szerény mértékű veszteséget volt kénytelen elkönyvelni. Októberben 221 pontnál tartott az index, decemberre 204 pontra, éves mélypontjára csökkent, majd 2009-et szerény emelkedéssel kezdte, februárban 210 ponton állt. (Az index alakulását legnagyobb részben bordeaux-i vörösborok árának mozgása határozza meg, e borok aránya a mutató kosarában több mint 90 százalékos.)