A kultúrák közti különbségek az értékek alapján
1. Kérjük, hogy figyelmesen olvassa el a lenti szöveget!
A kultúrák közti különbségek az értékek alapjánEgy idegen országba való utazás előtt, fontos lehet elsajátítanunk azt, hogy az adott kultúra, mely alapvető értékeket tartja fontosnak, hogyan viszonyulnak az emberek egymáshoz, életük irányításában mi dominál. Egyesek úgy gondolják, öt alapvető érték szerint lehet megkülönböztetni a különböző kultúrákat.
1. Individualizmus és kollektivizmus
Azok a kultúrák, melyek közel állnak az individualizmushoz, ott az egyén szerepe kitüntetett, a függetlenség és az önállóság a hangsúlyos. A társadalom az egyéni megmérettetést, a versenyt, a teljesítményt díjazza. Általában az európai kultúrák és főként Amerika az individualizmus fő képviselője. A kollektivista értékeket képviselő kultúrákban erősek a társadalmi keretek: a belső csoportok fontosak, az én tudatnál erősebb a mi tudat, az együttműködés inkább jellemző, mint a verseny, az egyén függ a közösségtől. Főleg Ázsia és Afrika országaira jellemző a kollektivizmus.
2. Bizonytalanság kerülése: A szerint is csoportosíthatjuk a különböző országokat, hogy azok, mennyire törekszenek a bizonytalanság csökkentésére, mennyire nagy az igény arra, hogy lássák a jövőjüket. A legerősebb bizonytalanságkerülő országok: Svéd, Ír, Dán. Ezen nemzetek életvezetésükben is jól prezentálják a bizonytalanság elkerülését. A bizonytalanságot jól tolerálók: görögök, portugálok vagy a japánok.
3. Hatalmi távolság: Azt mutatja meg, hogy az emberi kapcsolatokat mennyire jellemzi a hatalmi távolságtartás, a hatalommal járó presztízs folytonos hangsúlyozása. Ahol jellemző ez a fajta értékorientáció, ott a központi hatalom is igen erős, a társadalomban mindenkinek megvan a helye: Mexikó, India, Brazília. Ahol a vezetők és beosztottak között nem olyan nagy a távolság: Ausztria, Dánia, Írország.
4. Maszkulinitás- femininitás: Valahol a férfias mintákkal kapcsolatba hozható értékek a lényegesek (ambíció, teljesítmény pénzorientált): Japán, Ausztria, Olaszország, Svájc. Vannak, ahol a női viselkedésmintákat preferálják (egyenlőség, kompromisszum, szociális érzékenység): Svéd, Norvég, Dán, Hollandia.
5. Konfuciánus dinamizmus: Gyakran felmerülő kérdés, hogy a sok kulturális hasonlósággal rendelkező országok közül, miért van az, hogy az egyiknek jobb, a másiknak rosszabb a teljesítménye, gazdasági eredménye. A konfuciánus dinamizmus a válasz erre a kérdésre.
A legjobban teljesítő öt ázsiai ország: Hongkong, Tajvan, Japán, Dél-Korea, Szingapúr. Ennek fő oka, hogy dinamikus, hosszú távú szemlélet, kitartás, státus központúság, takarékosság, szégyentudat, közösség méltóságának megőrzése jellemzi őket.
2. Oldja meg a fenti szöveghez kapcsolódó feladatot!