A. Nem lepte meg az adat Hegyi Zsuzsannát, a Magyar Turizmus Zrt. Dél-Dunántúli Regionális Marketing Igazgatóságának vezetőjét, hiszen a szakemberek is hasonló csökkenést tapasztaltak. Az igazgató szerint ugyanakkor van több olyan lehetőség, amely jelentősen élénkítheti még az idei évben a baranyai–pécsi turizmust. Az egyik ilyen esemény éppen a napokban fejeződött be (és így értelemszerűen az első negyedéves statisztikában nem látszik): a szenior tájfutó világbajnokság alatt mintegy 3600 vendég töltött Baranyában csaknem két hetet. Ennél is nagyobb vendégforgalmat hozhat idén a szeptemberi pécsi IRC ralliverseny, hiszen a mecseki világversenyre a szervezők mintegy százezer vendéget várnak – csak érzékeltetésül: Baranya lakossága nem éri el a 400 ezer főt... A szeptember 9-e és 11-e között tartó autóverseny komoly bevételt hozhat a megye idegenforgalmából élőknek.
B. Jelentős visszaesést mutat a Központi Statisztikai Hivatal első negyedéves kimutatása a baranyai idegenforgalmat illetően. Az év első három hónapjában 33 ezer vendéget regisztráltak, tizedével kevesebbet, mint 2010 azonos időszakában. A vendégéjszakák száma alig lépte túl a 65 ezret, szemben az egy évvel korábbi 76 ezerrel, ami mintegy 14 százalékos forgalomcsökkenést jelentett.
C. Hegyi Zsuzsanna szerint emellett az ősztől a turistalátványosságok közé lépő Zsolnay-negyed a Kodály Központtal együtt szintén vonzó lehet – Pécsett amúgy is az őszi szezon a legerősebb. Az év első három hónapjában a megye kereskedelmi szálláshelyein összesen 863 millió forint bruttó árbevétel keletkezett, melynek csaknem fele, 415 millió forint a szállásdíjakból, fennmaradó része a vendéglátásból és az egyéb szolgáltatásokból származott. A bevételek folyó áron számítva mintegy 11 százalékkal, ezen belül a szállásdíj-bevételek 13 százalékkal csökkentek. Az ágazatból származó bevételek 83 százalékát, 716 millió forintot, a szállodák termelték ki – a legtöbb vendég ezt a fajta szállást keresi egyébként. Az egy vendégéjszakára jutó bruttó szállásdíj-bevétel 6355 forintot tett ki, jelentősen elmaradva az országos 7400 forintos átlagtól.
D. Harkányt, a közeli termálfürdő városát tizedével többen, 6 ezren választották úti céljuknak az első negyedévben. A szálláshelyeket 16 ezer vendégéjszakára vették igénybe az ideérkezők, 15 százalékkal többre, mint egy évvel korábban. A kevés számú külföldi vendég átlagosan 5 éjszakát töltött el a fürdővárosban, míg a hazai gyógyulni vágyók ennek a felét.
E. Csekély vigasz, hogy a régió másik két megyéjébe is kevesebb turista érkezett: Somogyban tizedével, Tolnában csaknem a negyedével esett vissza a vendégforgalom az előző évhez képest. A felmérés leszögezi, tavaly Pécsre az EKF évad miatt fokozott figyelem irányult, ez azonban az idei első három hónapban érezhetően visszaesett.
F. A borkultúrájáról híres Villányt a tavalyinál többen, 3,3 ezren keresték fel, és az értékesített vendégéjszakák száma is meghaladta az 5 ezret, ami a belföldi érdeklődés élénkülésének volt köszönhető. Azt a szakemberek is megerősítik, hogy Baranya déli részének településein egyre tudatosabb marketingmunka.
1. Turista-csalogató programok nyáron | |
2. Az idegenforgalom csökkenése az EKF-év után | |
3. Számszerűsített eredmények az év első negyedéről | |
4. A turistákat vonzó a gyógyvíz | |
5. A szomszéd megyék idegenforgalmi adatai | |
6. A borturizmus marketingje | |